Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI

Details

GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI

 
Gayrimenkullerinizi menkulleştirirken diğer yüklerden kurtulun.

Türkiye’de büyüyen ve gelişen finans sektörü içinde kendisine yer bulan gayrimenkul yatırım fonları, 2014 yılında yayınlanan Gayrimenkul Yatırım Fonlarına ilişkin tebliğ ile birlikte sektöre giriş yapmıştır. Her geçen gün daha çok bilinen ve tanınan bir yatırım aracı olan gayrimenkul yatırım fonları, yatırımcılara menkul kıymetlerin yanı sıra her türlü gayrimenkullerini birçok avantajla birlikte bu yatırım aracına taşıyabilme imkânı sağlamaktadır.

Gayrimenkul yatırım fonları konut, ofis, alışveriş merkezi, arsa vb. her türlü gayrimenkulü bünyesine alırken, yatırımcıyı birçok riskten kurtarmaktadır. Portföy şirketlerinin sahip oldukları deneyimli ekiplerle ve sahip oldukları finans gücüyle beraber, değerli gayrimenkuller üzerine yapılan yatırımlarla yatırımcılarına yüksek getiri imkânı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yatırımcının kira kontratı, tapu harcı, emlak vergisi vb. işlerden kurtulmasını sağlar.

Gayrimenkul yatırım fonları aynı zamanda devletin sağladığı vergi avantajlarıyla birlikte yatırımcı için çok kullanışlı bir yatırım aracıdır. Bu kapsamda gayrimenkul yatırım fonları kurumlar vergisinden muaf tutulmuştur. Yatırımcı nezdinde de eğer yatırımcılar gayrimenkullerini 2 yıl süreyle fonda tutarlar ise stopaj ödemezler. Ayrıca güncel olarak 31.03.2022 tarihine kadar yapılacak olan yatırımlar çıkış süresine bakılmaksızın stopajdan muaf tutulacaktır.

Sonuç olarak toplumun da gayrimenkul yatırım fonları hakkında bilinçlenmesi ve artan gayrimenkul yatırım fon sayıları ile birlikte fon pazarı toplamı son çeyrekte %18,1 büyüyerek 13 milyar TL seviyelerine gelmiştir. Önümüzdeki günlerde gayrimenkul yatırım fonları hakkında toplumsal farkındalığın artırılması ile birlikte bu rakamlar daha da artacaktır.

 

Mehmet Ali Palaz 

Pazarlama Birimi Uzman Yardımcı

İletişim